Refleksja na temat działania ePMP w lokalizacji NLOS

I tak oto dzisiaj udało mi się przetestować termianl abonencki ePMP Cambium w lokalizacji bez linii widoczności do AP. Ku mojemu zaskoczeniu terminal bez problemu uzyskał połączenie do AP-ka z sygnałem na poziomie -87 dBm.

Ponieważ test wykonywany był z ręki (patrz zdjęcie poniżej) z poziomu gruntu uzyskane wyniki traktuje jako orientacyjne, ale pokazuje to że sprzęt ten całkiem nieźle sobie radzi w tego typu warunkach. Przeprowadziłęm kilka testów wydajnościowych i uzyskałem zagregowane 30 Mbps. Co ciekawe powtażalność testu przepustowości 100% :)

Fotka z widokiem połaczenia oraz podstawowymi danymi poniżej.

Badamy sprzęt dalej, ale okazuje się że budowanie sieci radiowej na sprzecie Cambium Networks ma sens, bo skoro w dość trudnej lokalizacji sobie poradził to przy pełnym LOS nie będzie  żadnego problemu. Dodatkowo przy uruchomionej synchronizacji mam 4 sektory z dwoma kanałami .

71 Likes

Kolego Orient, nie zaleca się pracy ePMP w trybie nLOS czy NLOS. To jest platforma oparta o chipset Atheros, który nie poradzi sobie ze zbyt dużą ilością wielodrogowości w przypadku trybu punkt-wielopunkt. Do pracy w n/NLOS przewidziany jest produkt PMP450 oraz PMP450i. Więcej na ten temat: http://www.cambiumnetworks.com/products/access/pmp-450/

Nasze doświadczenia też są takie, że podpięta stacja kliencka ePMP pracuje bardzo stabilnie i każdy wykonany test wychodzi zawsze tak samo. Jednak z założenia nie podłączamy Klientów jeśli sygnał jest gorszy niż -75dB.

1 Like