Wdrożenia Cambium

Witam. Mam kilka pytań w kwestii wdrożenia Cambium ePMP.

1. jak się ma wydajność "sektorów" Cambium względem UBNT AC Prism z włączoną obsługą GPS w wersji 8.3?

2. czy i kiedy wprowadzone zostanie firmware pozwalający na przyłączenie urządzeń z MT RB-4XX/7XX/SXT/SXT AC?

3. jakie są plany związane z wdrożeniem trybu AC w Waszych urządzeniach oraz kompatybilności wstecznej z trybem N i urządzeniami Cambium Elevate (loco m5, itd)?

4. mam bazy na UBNT Rocket lite w mix AC/N - część urządzeń to LiteBeam AC, a część to np. loco m5 - czy całość idzie zaktualizować do urządzeń Cambium Elevate czy jedynie loco m5?

5. rozważam przesiadkę na LTE 3,5GHz czy Cambium ruszyło coś w temacie 5.9-6.4 GHz?

6. gdzie uderzyć aby wypożyczyć (za kaucją) stację bazową na testy wraz ze wsparciem?

7. jak się ma wydajność sprzętu Cambium ePMP w połączeniu PtP względem linku na Airfiber 5X?

8. czy ktoś kombinował z hybrydą Cambium i anteny sektorowe RF elements http://cdr.pl/p4949,symetryczna-antena-horn-5-90.html i jak się ma to rozwiązanie względem anten producenta?

Z góry dzięki za info

1. jak się ma wydajność "sektorów" Cambium względem UBNT AC Prism z włączoną obsługą GPS w wersji 8.3?

Przy QAM64 wydajność jest porównywalna przy 30 abonentach w sektorze. Nie wiem jak się dzieje przy 50 i więcej, gdzie ePMP utrzymuje ponad 100Mbps z  sektora.  Ważniejsze jest to, że ePMP daje synchronizację i wydajność bez wymiany końcówek abonenckich, co w praktyce oznacza 50% kosztów upgradu sieci, licząc tylko zakup samego sprzętu. Włączając koszty wymiany i czas wprowadzenie ePMP będzie jeszcze korzystniejsze.

2. czy i kiedy wprowadzone zostanie firmware pozwalający na przyłączenie urządzeń z MT RB-4XX/7XX/SXT/SXT AC?

Pojawienie się wsparcia dla MT jest kwestią czasu - pracujemy nad tym. Nie ma planów wsparcia urządzeń AC żadnego producenta.


3. jakie są plany związane z wdrożeniem trybu AC w ich urządzeniach oraz kompatybilności wstecznej z trybem N i urządzeniami Cambium Elevate (loco m5, itd)?

Co do planów AC, to w poprzednim pytaniu odpowiedziałem. Cambium nie robiło do tej pory AC, bo jedyną przewgą AC wave 1 jest trochę większy pps (szerszy kanał i QAM256 można pominąć, bo w realnych warunkach zakłóceniowych nie przynosi to zysku). W przyszłym roku wprowadzimy swoją bazę z AC wave 2 (z prawdziwym  4x4 MU-MIMO, nie udawanym), która będzie kompatybilna wstecznie z urządzeniami N, włączając urządzenia pracujące z kodem Elevate.


4. mam bazy na UBNT Rocket lite w mix AC/N - część urządzeń to LiteBeam AC, a część to np. loco m5 - czy całość idzie zaktualizować do urządzeń Cambium Elevate czy jedynie loco m5?

 

Tylko urządzenia oparte na N można podnieść do Elevate.


5. rozważam przesiadkę na LTE 3,5GHz czy Cambium ruszyło coś w temacie 5.9-6.4 GHz?

W temacie 5.9-6.4 jesteśmy mocno zaawansowani, ale ciągle mamy mały problem z mocą nadawczą powyżej 6.2GHz. Pracujemy nad tym, ale nie mogę podać konkretnej daty. Osobiście mam nadzieję, że to nastąpi jeszcze w tym roku. Cambium  ma też sprzet w 3GHz - PMP450i - przepływności lepsze niż w LTE. Z sektora 20MHz udaje się wycisnąć ponad 125Mbps ruchu TCP. Dodatkowo bazy są tańsze, opóźnienie na łączu dużo niższe i nie trzeba EPC! :)


6. gdzie uderzyć aby wypożyczyć (kaucja) stację bazową na testy raz ze wsparciem?

Najlepiej napisać na epmpmaster@elevateswojasiec.pl Stosujemy taki model: określamy warunki testu, klient płaci za sprzęt i go otrzymuje utrzymując z nami kontakt w trakcie testów (pełne wsparcie bez kosztów). Jeśli wynik testu jest negatywny to w ciagu 14 dni roboczych trzeba zwrócić sprzęt, a my zwracamy kasę.

 

7. jak się ma wydajność sprzętu Cambium ePMP w połączeniu PtP względem linku na Airfiber 5X?

Prawda jest taka, że nijak....podobnie jak rozwiązania oparte na chipsetach wifi innych producentów włączając UBNT. Airfiber 5x to rozwiązanie fpga. Odpowiednikiem Airfiber 5X w naszej ofercie jest PTP450i.


8. czy ktoś kombinował z hybrydą Cambium i anteny sektorowe RF elements antena horn 5-90 i jak się ma to rozwiązanie względem anten producenta?

Ktoś tam kombinował w USA z hornami przy naszych starszych bazach - ePMP1000, bo RF Elements wyprodukowało adaptor do horna pod ePMP1000. Prawda jest taka, że nasze nowe anteny sektorowe mają tłumienie wsteczne 35dB - czyli na poziomie horna, a dzięki mniejszej wiązce pionowej dają dużo lepszy zasięg - mniejsze rozproszenie energii transmisji co sprowadza się do tego, że nie warto kombinować... :)

2 Likes

Po ponad roku użytkowania Cambium, stwierdzam, że działa o niebo lepiej niż UBNT. To co pokazuje test radiowy można później wyciągnąć w sesjach Klienckich. Mam już blisko 500 Klienckich końcówek, a do przepięcią z UBNT i MT zostało mi jeszcze 1500.

Teraz przymierzam się do testowania AC z Cambium. Mam kilka miejsc gdzie dam dla porównania z obecnymi mostami w UBNT AC PTP.

3 Likes

A jakie masz te MT w sieci? Bo jeśli sxt lite (model = SXT 5nD r2), to najnowsza wersja Device Elevatora wspiera już te końcówki! Upgrade wraz z ustawieniami (i hasłami!) możliwy po powietrzu za pomocą prostego narzędzia! Znajdziesz je tu: https://app.box.com/s/cjljqtnib1ks6a5cvs0491f2urtbx0l2

P,

ePMPMaster

1 Like

8. czy ktoś kombinował z hybrydą Cambium i anteny sektorowe RF elements antena horn 5-90 i jak się ma to rozwiązanie względem anten producenta?

Odpowiadając na to pytanko - zastosowaliśmy u siebie antenę TP-S30 - 30 stopniowego Horna z RF. Powodem była potrzeba zwiększenia pasma w mocno obciążonym sektorze, gdzie mieliśmy 70+ SM z czego kilka pracowało jako backholing do małych odległych sieci. Antena pracuje z ePMP2000. Jest dobrze wykonana, adapter połączeniowy pozwala na bezpieczne połączenie AP z anteną. Z uzyskanych parametrów sygnału wnioskujemy że trzyma parametry określone przez producenta. 

W razie chęci przetestowania takiej anteny zapraszam do kontaktu - mogę udostępnić. 

Pozdrawiam 

Krzysztof 

www.epmp.pl


@kajakom_pl wrote:

8. czy ktoś kombinował z hybrydą Cambium i anteny sektorowe RF elements antena horn 5-90 i jak się ma to rozwiązanie względem anten producenta?

Odpowiadając na to pytanko - zastosowaliśmy u siebie antenę TP-S30 - 30 stopniowego Horna z RF. Powodem była potrzeba zwiększenia pasma w mocno obciążonym sektorze, gdzie mieliśmy 70+ SM z czego kilka pracowało jako backholing do małych odległych sieci. Antena pracuje z ePMP2000. Jest dobrze wykonana, adapter połączeniowy pozwala na bezpieczne połączenie AP z anteną. Z uzyskanych parametrów sygnału wnioskujemy że trzyma parametry określone przez producenta. 

W razie chęci przetestowania takiej anteny zapraszam do kontaktu - mogę udostępnić. 

Pozdrawiam 

Krzysztof 

www.epmp.pl


Ja ze swojej strony dodam, że obecnie "kombinuejmy" 12 sektorową stację z hornami 30 stopniowymi, która będzie pracować na 4 a może nawet na 3 (!) kanałach 40MHz. Pojemność takiej bestii to blisko 12 sektorów. Stacja już stoi i czekamy na właściwą pogodę, żeby doszlifować azymuty sektorów (a niełatwa niełatwa to sprawa przy dwunastu!). Mam nadzieję, że na dniach się uda i będziemy się mogli nią pochawlić na forum. Jest to projekt z softem Elevate, który ma na ceu dać drugie życie końcówkom LOCO.

p,

ePMPMaster

1 Like

No to zapchanie takiej rury będzie wymagało niezłego zachodu :)

Zakładając pasmo 150Mbps z sektpra to 1,8Gb/s 

łącze 1GB/s dla takiej bazy to za mało .. trzeba 10G dociągnąć. 

Pozdr.

Krzysztof

1 Like

10GG to może trochę przesada, ale 1Gbit na pewno będzie wąskim gardłem.

P,

ePMPMaster