ePMP3000 – zrozumieć technologię MUMIMO 4x4

Wątek poświęcony webinarium z dnia 07-Maja-2020, na którym prezentowaliśmy technologię MUMIMO 4x4 zaimplementowaną w stacjach bazowych ePMP3000.

Link do wideo zapisu prezentacji: https://app.box.com/s/dxu10rkb1mmkytonv106fyoxnzzusw22

Pytania/Odpowiedzi:

Pyt. Rozumiem ze majać końcwki Force300 wymiana na przyszłosć AX 8x8 np będzie normalnie grupowanie działało i MU-MIMO będzie dalej działać?

Odp. Tak.

Pyt. Czy kanał 80 Mhz jest dostępny dla sektorów , czy jest planowany jako stabilna opcja, bo w menu jest ze to beta i po włączeniu nie działało specjalnie.

Odp. Kanał 80MHz działa właściwie pomimo adnotacji, że to beta to działa już stabilnie. Należy pamiętać, że im większy kanał tym większe w nim zakłócenia, co może prowadzić do niewłasciwych wniosków. Nie zaleca się stosowania kanału 80MHz w implementacjach PMP, no i oczywiście końcówki N nie wspierają kanałów >40MHz

Pyt. Jak z transmisją multicastów ( IPTV)

Odp. Prawda jest taka, że muticasty z założenia nie nadają się do sieci radiowych... Marnują pasmo ze względu na koniczeność rozgłaszania ich tak jak broadcastu - w miarę niską modulacją, żeby każdy klient z usługą był w stanie odebrać strumień. Nasze stacje wspierają tzw. reliable multicast, co jest konwersją multicastu do unicastu i transmisja jest unicastow-a UDP. Problemem w dzisijszych czsach jest jednak wielkość strumieni, sięgająca 30Mbps, co stawia pod znakiem zapytania sensowność takich transmisji. Zdecydowanie lepiej stosować jest telewizję streamingową dostosowaną do sieci radiowych.

Pyt. Czy MUMIMO mozna porownac do dwoch zwyklych urzaczen dzialajace jako MIMO? 

Odp. Częściowo można, ale MUMIMO podwaja nam tylko downlink. Plusem MUMIMO jest za to uzycie jednego kanału a 2 urządzenia MIMO potrzebuja dwóch kanałów + przestrzeni pomiędzy nimi... W przypadku transmisji 2 sektorów MIMO w kierunku tego samego obszaru (sektory pokrywając się), 2 urządzenia z synchronizacją transmisji potrzebują minimum 120MHz pasma jeśli używamy kanałów 40MHz. W przypadku braku synchronizacji transmisji, dopiero 200MHz zagwarantuje nam pracę tych sektorów z pełną prędkością. Baza z MUMIMO zużyje 40MHz...

Pyt. Jak zachowa sie MUMIMO jesli wszytkich klientow mamy podlaczonych na UBNT m5?

Odp. Nie włączy się. MUMIMO działa tylko dla końcówek F300

Pyt. Czym jest spowodowana niższa wydajność F300-13L ?

Odp. Słabszym czipsetem, ale różnica w wydajności ze wersjami bez L, widoczna będzie dopiero przy kanale 80MHz

Pyt. Smart antena przy Mu-mimo daje dodatkowy zysk na przepustowości?

Odp. Smart antena działa tylko w kierunku uplink. Poprawia SNR sygnału od abonenta co przekłada się na lepsze przepływności w uplink.

Pyt. Czy do epmp 3000 można podłączyć dwa sektory z różnymi kanałami?

Odp. Do anteny 4x4 od ePMP3000 można, ale sektor ePMP3000 nie może pracować z dwoma różnymi kanałami.

Pyt. Czy mając wymieszane końcówki elevate i force 300 zaniżamy pojemność bazy?

Odp. Mając wymieszane końcówki nie wykorzystujemy w pełni możliwości bazy. Im mniej końcówek N tym większa pojemność bazy, ale nie włączamy specjalnego trybu zgodności w celu obsługi końcówek N.

2 Likes

Na prośbę wielu osób załączam prezentację.

2 Likes