cnWave - milimetrówka od Cambium Networks już dostępna!

Wątek poświęcony webinarium z dnia 14-maja-2021, na którym prezentowaliśmy naszą platformę cnWave.

Zapis wideo:

Pytania/Odpowiedzi:

1. Czy jest w roadmap cnWave TDD np. 30/70 DL/UL lub nawet jeszcze więcej, 10/90?
Aktualnie obsługiwany jest tylko podział 50:50, ale będą również dostępne podziały niesymetryczne. Na chwilę obecną nie ma jeszcze inormacji jakie konkretnie podziały pojawią się w następnych wersjach oprogramowania.

2. Czy klient ze słabym sygnałem wplywa negatywnie na reszte klientow z lepszymi poziomamy syganlu?
Jak w przypadku każdego rozwiązania radiowego PMP, sumaryczna przpływność sektora zależy od jakości sygnałów poszczególnych aktywnych w danym momencie klientów. Przykład: jeśli podłączymy 2 klientów, jeden z modulacją MCS2 (350Mbps) a drugi z modulacją MCS12 (1,8Gbit) to jeśli dwóch ściąga dane jednocześnie otrzymamy: 1/2x350Mbps + 1/2*1,8Gbit = 1075Mbps

3. Czy MESH jest tworzony między sektorami V5000, a nie między SMami?
Tak, MESH jest tworzony pomiędzy urządzeniami Distribution Nodes

cnWave - milimetrówka od Cambium Networks już dostępna!.pdf (2.4 MB)

Przegapiłem webinar a szkoda… co z kanałami 5,6 USA. Gdzie konkurencja częściowo pozwala na ich wymuszenie.
Bardzo też przydałby się jakiś klient w wersji Lite w stylu V1000 i…siatki/paraboli pobór prądu w V1000 jest bardzo fajny aż kusi by kombinować z uchwytem pojedynczy lan w zupełności wystarcza dla większości klientów.

Nie ma aktualnie chipsetu, który wspierałby Terragraph (FB) i kanały > 4. Pamiętajmy jednak, że większym problemem jest tłumienie opadów niż samego tlenu. Kanały 5 i 6 na pewno pozwolą na zestawianie linków na większą odległść przy pięknej pogodzie, ale nawet małe opady będą powodować, że dostępność łącza będzie niska.

Jeśli chodzi o V1000 z większym zyskiem, to zastanawiam się, czy nie byłoby głupim pomysłem poeksperymentować z jakimś reflektorem - tak jak to robiliśmy kiedyś z PMP100/PMP450 czy nawet ePMP. Musimy potestować - w tej częstotliwości powinno się to sprawdzić.

1 Like

Hmm a czy na pewno się nie da? Bo wg Mikrotika też się nie dało aż do 6.48.2 kiedy wypuścili kota z worka :wink:
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=7&t=174483#p853467
i już kanał 5 jest. A to starszy chipset jeszcze 802.11ad. I tak przy okazji chciałbym podpytać, czy to prawda że wszystko co jest Terragraph będzie ze sobą współpracować, tzn. będzie można mieszać Cambium i Mikrotika jak w końcu coś wypuści?
A co do ePMP w ognisku talerza - fajny pomysł, chętnie bym tak robił z Force180 6,4GHz jakby się dało.

Na dzień dzisiejszy nie ma planowanej współpracy na poziomie warstwy radiowej urządzeń różnych producentów, ale ten sam kontroler E2E może zarządzać jednocześnie różnymi platformami.

Jeśli chodzi o F180 i reflektor, to są już takie przypadki (https://www.instagram.com/p/B3MWGTcA5oT/?utm_medium=copy_link), wystarczy tylko trochę słowiańskiej kreatywności :slight_smile: .