link na cambium 180

Witam. Jestem swiezyw temacie Cambium więc każdą pomoc chętnie przyjme :)

Zakupiłem dwie sztuki 180 i chce zrobic na nich link? jak to ogarnąc aby działało stabilnie ?

z góry dzieki

Link w sensie most?

1) AP, radio SSID (wymyśl, nie musisz, może być domyślne), tryb TDD PTP, scheduler Flexible, security (klucz sobie wymyśl); na początek warto uruchomić ACS ( Automatic Channel Selection ), aby AP wyszukał sobie teoretycznie najlepszy kanał (wyszukaj w Tools/ACS najmniej zaśmiecony, potem ustaw ręcznie, aby za każdym razem nie szukał czystego kanału), Network ustaw sobie jakiś nieroutowalny IP (jeżeli most to tak sie zaleca zgodnie z sztuką) ;-)

2) SM - w security ustawiasz klucz jaki dałeś na SM, max uplink ustaw MCS12  i tyle, samo się zlinkuje ;-) Możesz oczywiście na SM w Monitor/Wireless wybrać ten swój AP i dodać do preferowanych ;-)

I tyle. ;-)

2 Likes

Dzieki. problem jest tylko taki ze na dfs rozpina mi sie co jakis czas. Czy mozna uniknąc tego?  anał 5550 jest najlepszy i nie zasmiecony ale monitoring codziennie go rozpina :(

Drugie pytanie :) mam etsi ustawione. Jak w Cambium zmienia sie region??


@Dawid1 wrote:

Dzieki. problem jest tylko taki ze na dfs rozpina mi sie co jakis czas. Czy mozna uniknąc tego?  anał 5550 jest najlepszy i nie zasmiecony ale monitoring codziennie go rozpina :(


Jeśli niebyłby zaśmiecony to by się nie włączał DFS... W takiej sytuacji pozostaje zmiana kodu kraju na "Inny".


@Dawid1 wrote:

Drugie pytanie :) mam etsi ustawione. Jak w Cambium zmienia sie region??


Na stronie support.cambiumnetworks.com można sobie wygenerowac kod kraju. Robimy to tylko dla strony AP, wpisując adres MAC Ethernetu urządzenia AP. Klient (SM) podąży śladem AP.

https://support.cambiumnetworks.com/licensekeys/epmp

Wyrzuca taki komunikat :

04:56:18 Configuration save failed.

systemConfigOperationalLicense:
Local License Key : Not valid key for current device


@Dawid1 wrote:

Wyrzuca taki komunikat :

04:56:18 Configuration save failed.

systemConfigOperationalLicense:
Local License Key : Not valid key for current device


Znaczy że zły adres. Musi być Ethernetowy nie wireless. Skopiować trzeba całą zawartość "license"

Sprawdzilem . tak dałem ethernet, pobrałem cały key i nadal to samo :( 

Poszło dzieki :):):) 

to jak znalexc na tym cudzie najlepszy kanał? ma jakąs funkcje ? 


@Dawid1 wrote:

Poszło dzieki :):):) 

to jak znalexc na tym cudzie najlepszy kanał? ma jakąs funkcje ? 


Jest na AP automatic channel selection... Można to włączyć, zapisać a następnie przejść do sekcji Tools i uruchomić ACS. AP wybierze sam i narysuje graf tego co się dzieje w eterze - żeby można było sobie ewentualnie coś samemu dobrać z preferowanej części pasma. Im niższe słupki tym mniejsze zakłócenia, tym lepszy kanał

Dzieki. 15 lat pracy na ubi oraz mikrotik . Mój 1 link to jest na cambium i bład bo zamiast go testowac na biurku postawlem go odrazu na sieci . Więc wszystko co robie to ze stresem  . Musze się przekonac do tego sprzętu :)


@Dawid1 wrote:

Dzieki. 15 lat pracy na ubi oraz mikrotik . Mój 1 link to jest na cambium i bład bo zamiast go testowac na biurku postawlem go odrazu na sieci . Więc wszystko co robie to ze stresem  . Musze się przekonac do tego sprzętu :)


To zdecydowanie łatwiej byłoby się przekonywać na którymś z Force300... :-)

A powiedz mi czy na kliencie tez musze zmienic licencje ? nadal jest ETSI


@Dawid1 wrote:

A powiedz mi czy na kliencie tez musze zmienic licencje ? nadal jest ETSI


Tak jak pisałem Klient stroi się do AP. Nie trzeba.

Dzieki. własnie zamówiłem te 300 :) jak mówisz ze lepsze to biore.

sygnał mam -65   snr 34/32  dystans 0,9 . jak to czytac na cambium?   nie mam porównania 

W acs niestety nic mi sie nie rysuje  :( pusto 


@Dawid1 wrote:

W acs niestety nic mi sie nie rysuje  :( pusto 


A wersja oprogramowania na urządzeniach jaka jest, 4.5?

Musi się rysować, trzeba cierpliwości po naciśnieńciu przycisku 'Run ACS'.


@Dawid1 wrote:

Dzieki. własnie zamówiłem te 300 :) jak mówisz ze lepsze to biore.

sygnał mam -65   snr 34/32  dystans 0,9 . jak to czytac na cambium?   nie mam porównania 


F300-13/16/19/25 to urządzenia z AC wave 2. 3x większa wydajnośc pakietowa od N-ek (F180/F200) i ma świetnie działający tryb ePTP, który idelanie nadaje się to połączeń PTP.

Ten sygnał na odległości 900m to -40dBm powinien raczej być a nie -65... Coś jest nie tak.

Pisz na priv w poniedziałek - możemy jakąś zdalną sesję zrobić konfiguracyjną.